from wroclaw, with love and squalor

wroclaw güzel, rahat, hijyenik bir polonya kenti.. kenti vakt-i zamanında ardı ardına istila etmiş ruslardan ve almanlardan nefret eden insanlar, lüzumundan fazla sayıda katedral, saat gibi işleyen altyapı hizmetleri ve komünist dönem kalıntısı "kasvetli modernist mimari" örneği toplu konutlarla; şahane biralarla, manyana'daki zubrowka (jubrufka diye okunur bir votka çeşidi) + apple juice kafasıyla, deri ürünlerin bizdeki dösim muadili devlet teşebbüsü mağazalardaki ucuzluğuyla hatırladığımız kentten meğer bir nu-jazz ikilisi de çıkmış. hatta öyle bir çıkmış ki; kendilerini demodur, ep'dir bir iki işten sonra ninja tunes'un uzattığı bir sözleşmeyi kanlarıyla imzalarken bulmuşlar. biz gittiğimizde onları orada bulamamıştık, herhalde patron yemeğe filan çağırmıştı.


skalpel


skalpel, geçen yüzyılın ikinci yarısında polonya jazz klüplerinde olan bitenleri koklatan düzenlemeleri ile wroclaw'dan bildiriyor. biz de f.e.'ye teşekkürlerimizi iletiyoruz.

2 comments:

digression dedi ki...

The Cinematic Orchestra 'ya Polonya'nın cevabı derdim ama "klişe yok etme timi"nden korkarım.

f.nin ev arkadasi dedi ki...

F. eve geldi,heyecanla yeni edindiği ganimetlerini düğümlü bohçasından masanın üzerine döküverdi.Göz hakkıdır,biz de koparabildiğimizi kopardık.

F.den kapabilip fırsat buldukça dinleyebildiklerimden Parov Stelar çok eğlenceli,çok da hoş...

Ama hocam,Esbjörn Svensson nedir öyle?Jacques Loussier'den sıkıldığımda dinleyebileceğim başka bir piyanist mi buldum dedim,heyecanla kimdir,nedir diye bir bakayım dedim,ansiklopedik bir parantez içine adamın ömrünü sığdırmışlar,ölmüş be!Yazık.

Paylamışınız için çok teşekkür ederim.Gerçi kulak misafirliğinden öte kulak hırsızlığına varan bir arsızlıkla erişmiş olsam da,sonra bununla da yetinmeyip buralara bunları yazmış olsam da affola.Yeni bir şeyler duyunca çocuk gibi elim ayağıma dolaşıyor.

'kulak-maması' çok sevimli bir öbek,bir grup arkadaş buna tebessüm ettik,aramızda F. yoktu.Ordaki arkadaş grubuna Mamalılar demek istiyorum.

Buralara bunları yazdık diye kahramanımız ve sevdiceğimiz F. nin azarını da işitir miyim diye korktum.Halbuki ben onu bir Kafka ideası ya da bir "Aylak Adam" gibi noktaya gizledim.C.

Yorum Gönderme